Maj to miesiąc w którym po raz kolejny świętujemy miesiąc Scratcha.

Uczniowie wszystkich klas korzystają już z tej aplikacji, jednak dla niektórych rodziców i opiekunów jest to nieznane. Czym jest Scratch? Scrach to bardzo prosty, obrazkowy język programowania, który powstał w 2007 roku na amerykańskim MIT (Massachusetts Institute of Technology).Dzięki niemu dzieci mogą tworzyć własne gry, interaktywne kartki okolicznościowe i animacje na swoim komputerze czy telefonie, a potem dzielić się nimi z użytkownikami z całego świata.


W związku z kolejnymi urodzinami Scratcha w maju odbywają się różnorodne imprezy związane z programowaniem w języku Scratch. To doskonała okazja do zapoznania się z tym ciekawym narzędziem lub kontynuowania pracy w aplikacji.

 

W naszej szkole uczniowie klasy III wzięli udział w warsztatach: Programowanie w Scratch Junior z Klubem Młodego Programisty”. Spotkaniu towarzyszył kolor
pomarańczowo-zielony.

W czasie spotkania online uczniowie nagrywali życzenia dla kota Scratcha (to główny “bohater” programu Scratch), wykonywali muszki (kokardki) z bibuły w kolorach pomarańczowym i zielonym, wysyłali zdjęcia z wykonanymi kokardkami a także wspólnie z prowadzącymi spotkanie tworzyli kartkę urodzinową dla Kotka Scratcha.

 

Organizatorami urodzin Scratcha było stowarzyszenie Cyfrowy Dialog. Dla członków, sympatyków i wielu odbiorców działań Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog, Scratch to nie tylko narzędzie, ale filozofia edukacyjna: uczenie przez zabawę, trening kreatywności, uczenie się na błędach i współpraca.

 

Iwona Śleziona-Plawgo

Barbara Mrozek