Plan lekcji znajduje się w menu głównym.

Aktualności

16 listopada 2020 22:47 | Aktualności

Zamiast gier planszowych..

Z racji sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy nie możemy spotykać się na naszych cotygodniowych zajęciach Szkolnego Klubu Gier Planszowych. Jednak nie możemy zapominać, że to właśnie gry mogą pomóc nam przetrwać w domowym zaciszu w ten wirusowy czas. Zabawy w domu mogą być nie mniej atrakcyjne, niż te na dworze, czy w szkole. Nie trzeba także do nich nowych, wymyślnych zabawek pionków czy plansz. Są gry, do których nie potrzeba nic więcej prócz kartki papieru, długopisu i naszych chęci.

Jedną z takich gier przedstawię Wam dzisiaj. To gra, która nazywa się: PIŁKARZYKI. Być może niektórzy z Was ją znają. Myślę, że rodzice na pewno.

Gra jest dla dwóch graczy, ale spokojnie można grać w nią w więcej osób np. 4 lub 6, z tym że wtedy musimy podzielić się na dwie drużyny.

Instrukcja:

𝗣𝗿𝘇𝘆𝗴𝗼𝘁𝘂𝗷: jedną kartkę w kratkę oraz dwa różne kolory kredek lub pisaków (najlepiej kontrastowe).

𝗣𝗿𝘇𝗲𝗯𝗶𝗲𝗴 𝗴𝗿𝘆:

🔹 Na kartce narysuj boisko np. o wymiarach 10 x 8 cm. Na środku krótszych boków dorysuj bramki 1x2 cm, a na środku boiska kółko, od którego pierwszy z graczy rozpocznie grę.

PAMIĘTAJ❗

Im większe boisko tym dłużej będzie trwała rozgrywka ;)

🔹 Ustalamy, która bramka jest czyja i kto pierwszy rozpocznie grę.

Żeby było sprawiedliwie możemy tak, jak na prawdziwym meczu piłkarskim rzucić monetą

🔹 Gracz, który wygrał losowanie przykłada swój pisak lub kredkę do punktu środkowego (koło) i rysuje kreskę długą na jedną kratkę. Poruszać można się po liniach kratek ⬆ ⬇ ➡ ⬅ i po ich przekątnych (na skos)

🔹 Gracze wykonują ruchy na przemian – raz jedna osoba, raz druga (bądź raz jedna drużyna a raz druga drużyna).

Dozwolone jest: odbijanie piłki od linii końcowych boiska i tych wcześniej narysowanych. Gracz, który odbija piłkę ma dodatkowy ruch i może przesunąć piłkę o jedną kratkę dalej. Jeśli wykona ruch, który znów pozwala na odbicie się piłki zyskuje kolejny dodatkowy ruch i tak dopóki nie skończy mu się możliwość odbicia piłki od narysowanych linii lub krawędzi boiska.

Niedozwolone jest, aby piłka toczyła się dwa razy po tej samej linii i po torze wytyczającym granice boiska.

🔹 Grę wygrywa osoba lub drużyna, która jako pierwsza doprowadzi piłkę do bramki przeciwnika i przekroczy linię bramkową - strzeli gola.

🔹 Jeżeli piłka trafi w punkt bez możliwości ruchu ogłaszany jest remis.

 

Pamiętajmy, że zabawy dla dzieci w domu mogą być proste albo nieco bardziej skomplikowane. Gdy biorą w nich udział także rodzice, stają się jeszcze atrakcyjniejsze.

Przeczytano: 65 razy. Wydrukuj|Do góry

Piłkarzyki